İyot Elementi Nedir, Özellikleri, Simgesi, Atom Numarası, Keşfi

İyot nedir, atom numarası, simgesi, sembolü

Kimyasal element olan iyot, halojen ve ametal olmayan olarak sınıflandırılır. Görünüşü parlak, siyah metalik olmayan katı olan bu elementin atom numarası 53 ve simgesi – sembolü de I’dır.

İyot elementi kim tarafından, kaç yılında ve nasıl keşfedildi

İyot, 1811’de Bernard Courtois tarafından Fransa’da keşfedilmiştir.

Courtois, yosunlardan potasyum klorürü çıkarmaya çalışıyordu. Potasyum klorürü kristalleştirdikten sonra kalan sıvıya sülfürik asit ekledi. Oldukça şaşırtıcı bir şekilde bu, koyu kristaller haline yoğunlaşan mor bir buhar üretti. Bunlar iyotun şimdiye kadar yapılmış ilk kristalleri idi. Ayrıca amonyak ile karıştırıldığında en ufak dokunuşta patlayan kahverengi renkli bir katı madde (azot triiyodid) oluştuğunu keşfetti. Courtois bu yeni maddeyi inceledi ve fosfor ve hidrojen ile iyi birleştiğini keşfetti, ancak karbon veya oksijen ile kolayca bileşikler oluşturmadı. Ayrıca amonyak ile karıştırıldığında en ufak dokunuşta patlayan kahverengi renkli bir katı madde (azot triiyodid) oluştuğunu keşfetti. İyot’un adı, mor renkli “iodes” Yunan çalışmasından geliyor. İyotun mor buharını Matias Molnar’ın bir fotoğrafı aşağıda gösteriyor.

İyot elementinin başlıca özellikleri

İyot, oda sıcaklığında mor-mavi bir gaz haline gelerek tahriş edici bir koku veren uçucu mavi-siyah bir katıdır. İyot pek çok element içeren bileşikler oluşturur ancak diğer halojenlere göre daha az reaktiftir ve bu da onu yerinden oynar. İyot bazı metal özellikli özelliklere de sahiptir. İyot, mor renkli solüsyonlar oluşturan karbon tetraklorür, kloroform ve karbon disülfidde kolaylıkla çözünmesine rağmen suda az çözünür. İyot, nişastaya bağlanır ve derin maviye boyar. İyot uygun beslenme için gerekliyse de, cilt teması lezyonlara neden olabileceğinden ve buharın gözlere ve mukoza zarlarına oldukça rahatsızlık verdiği için, elementle çalışırken dikkatli olunması gerekir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir