İyon Nedir ve İyonun Özellikleri Nelerdir?

İyon nedir?

İyonlar fazladan elektronlu veya eksik elektronlu atomlardır. Bir atomun en dışındaki yörüngesel kazanımlar veya elektronları kaybedince (deger elektronları olarak da bilinir), atom bir iyon oluşturur. Elektronlardan daha fazla proton içeren bir iyon net bir pozitif yük taşır ve bir katyon olarak adlandırılır.

Protonlardan daha fazla elektron içeren bir iyon, net bir negatif yük taşır ve bir anyon olarak adlandırılır. Nötronların sayısı elektriksel olarak tarafsız olduğu için oyuna girmez. Nötron sayısını değiştirmek izotopu belirler.

İyonlar genellikle statik elektronlar elektronları atomlardan uzaklaştırdığında doğada oluşurlar. Bir kapı tokmağına dokunduktan sonra bir elektrik çarpması yaşarsanız, aslında bir elektron akışını serbest bırakmış ve böylece iyonlar oluşturmuş olursunuz.

İyonların özellikleri

Pozitif veya negatif yüklü olmanın yanı sıra, iyonlar, karşı yükle iyonlarla çabucak bağlanma özelliğine sahiptir. Bazı yaygın bileşikler neredeyse tamamen kimyasal olarak bağlanmış iyonlardan oluşur. Örneğin tuz, tekrar eden bir klorid anyon ve sodyum katyonlarından oluşur.

Önemli iyonların diğer örnekleri, sağlık için gerekli olan klorit, potasyum, magnezyum ve kalsiyum iyonları gibi elektrolitleri içerir. Spor içeceklerinde bulunan elektrolitler vücudun hidratasyonuna yardımcı olurlar. Potasyum iyonları, kalp ve kas fonksiyonlarını düzenlemeye yardımcı olur. Kalsiyum, kemik büyümesi ve onarımı için kritik öneme sahiptir ve sinir uyarılarını ve kan pıhtılaşmasını desteklemede de rol oynamaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir