İstanbul Ne Zaman, Kim Tarafından Fethedildi (Kısaca)

İstanbul kaç yılında kim tarafından fethedildi?

İstanbul 1453 yılında Osmanlı padişahlarından II. Mehmet yani daha çok bilinen diğer ismiyle Fatih Sultan Mehmet komutasındaki ordu tarafından fethedilmiştir.

İstanbul fethedilmeden önce Bizans İmparatorluğunun merkezi idi. Bir çok Osmanlı Devleti padişahı İstanbul’u fethetmeye çalıştı ancak başarılı olamadı. Bulunduğu konum itibari, medeniyetlerin beşiği olması nedeniyle hem Bizans hem de Osmanlı tarafından oldukça önemli kabul edilmekte idi ve nihayetinde Osmanlı tarafından fethedilerek müslümanların eline geçmiştir. Kuşatma süreci ve yaşananlar tarihte oldukça önemli bir yer edinmiştir.

Osmanlı birliklerinin elinde bulunan ve o zaman kadar yapılmamış olan en büyük toplar İstanbul’u ele geçirmenin en önemli kilit noktalarından birisi idi. Çünkü yüksek yapıda yer alan surları aşmak hiç de kolay değildi ve bu toplar sayesinde surlarda gedikler açılarak içeriye girmek mümkün olmuştu. Bunun yanı sıra gemilerin karadan yürütülmesi de savaşın seyrini değiştirerek Osmanlı lehine dönmesini sağlayan unsurlardan bir diğeridir.

Osmanlı padişahlarından olan Fatih Sultan Mehmet İstanbul’u fethetmeden önce Bizans’ın elinde olan bu şehir Konstantinopolis olarak bilinmekteydi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir