Isı, Isı Enerjisi, Termal Enerji Nedir ve Isı ile Sıcaklık Arasındaki Farklar

Fizikçiler Isı Enerjisini Nasıl Tanımlarlar?

Isı enerjisi (veya termal enerji veya basitçe ısı), bir maddedeki (veya sistemdeki) partiküllerin kinetik enerjisiyle parçacıklar arasındaki enerji transferinin bir şeklidir. Başka bir deyişle, kinetik teori altında, ısı, birbirine zıplamış parçacıklar tarafından aktarılır.

Isı ve Sıcaklık arasındaki fark

Isı daima sistemler (veya bedenler) arasında enerji aktarımı anlamına gelir, sistemler (veya bedenler) içinde bulunan enerjiye değil enerjiye aktarımı ifade eder.

Isı ve sıcaklık arasındaki bu ayrım ince ama çok önemlidir. Isı bir maddenin moleküler hareketinin veya kinetik enerjisinin toplam enerjisidir.

Öte yandan sıcaklık, moleküler hareketin ortalama veya görünür enerjisinin bir ölçüsüdür. Başka bir deyişle, sıcaklık enerji, bir sıcaklık ölçüsüdür.

Isı eklemek vücudun sıcaklığına yükselecektir.

Termodinamik denklemlerde ısı iki sistem arasında aktarılan bir enerji miktarıdır. Buna karşılık, sıcaklık ve iç enerji hem devlet fonksiyonlarıdır. Isı ölçülebilirdir (sıcaklık olarak), ancak bir malzeme değildir.

Örnek: Demir sıcaktır, bu yüzden çok sıcak olması gerekir. Makul, ama yanlış.

İçinde çok miktarda enerji olduğunu (yani yüksek sıcaklığa sahip olduğunu) söylemek daha uygun ve dokunursanız o enerjinin elinize … ısı şeklinde aktarılmasına neden olacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir