İndiyum Elementi Nedir, Özellikleri, Simgesi, Atom Numarası, Keşfi

İndiyum nedir, atom numarası, sembolü, simgesi

Kimyasal element olan indiyum bir metal olarak sınıflandırılır. Görünüşü çok yumuşak, gümüşi beyaz metal olan bu elementin atom numarası 49 ve simgesi – sembolü de In’dir.

İndiyum elementi kim tarafından kaç yılında nasıl keşfedildi

Ferdinand Reich, 1863 yılında Almanya’da indiyumu keşfetti. Çinko sülfid cevheri (sfalerit) de talyum içerdiğini araştırmayı planlıyordu. Bunun yerine, dikkatli gözlemlerinin bir sonucu olarak, yeni bir öğenin keşfedicisi oldu.

Kükürt gidermek için cevheri kavurdıktan sonra kalan malzemeyi hidroklorik asit ile parçaladı. Saman renginde bir katı gibi göründüğünü gördü. Reich, bu saman renkli çökeltinin yeni bir elementin sülfidi olabileceğinden şüphelenmeye başladı. Bunu örnek için bir emisyon spektrumu elde ederek araştırdı. Maalesef Reich için renk körlüğü onu kendisi için doğru bir şekilde yorumlamasını engelledi. Vatandaşı Alman kimyager Hieronymus T. Richter’e üretilen alev renklerine bakmasını istedi. Richter, herhangi bir bilinen elementin spektral çizgisiyle uyuşmayan parlak bir indigo çizgisini gördü. Bu satır, Reich ve Richter’ın örneklerinde yeni bir öğe bulunduğunu göstermelerini sağladı.

İndiyum elementinin başlıca özellikleri

Indium çok yumuşak, gümüşi beyaz bir metaldir.

Metal parlak bir parlaklığa sahiptir ve büküldüğünde yüksek perdeli bir ses yayar.

İndiyum cama yapışarak ıslatır.

İndiyum toksik olabilir, ancak etkilerini değerlendirmek için daha fazla araştırma gerekmektedir.

İndiyum çoğunlukla çinko malzemeleriyle ilişkilidir. Demir, kurşun ve bakır cevherlerinde de bulunur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir