İmmünsupresyonun Teşhis ve Tedavisi! İmmunosüpresyon Nasıl Teşhis ve Tedavi Edilir?

İmmünsupresyon Teşhisi

İmmünosupresyon, bir kan testindeki anormalliklerden, özellikle beyaz kan hücresi sayımı ve birincil olarak enfeksiyonlarla mücadeleye katılan proteinler olan immünoglobülin seviyelerinden kolayca görülebilir.

İmmün sistem işlevselliği, hücresel ve humoral immüniteyi kontrol eden daha ileri testlerle belirlenebilir. Hücresel bağışıklık fagositik fonksiyon ve diğerleri arasında T hücresi aktivasyon testleri ile test edilebilir. Benzer şekilde, hümoral immünite, serum immünoglobulin analizleri, B hücre kantitatif ve spesifik antikor kantitatif testler kullanılarak araştırılabilir.

İmmünsupresyonun tedavisi

İmmün baskılanmayı tedavi etmedeki amaç, mümkünse rahatsız edici etiyolojiyi hedeflemektir. Daha sonra enfeksiyonları agresif bir şekilde tedavi etmek ve önlemek, aynı zamanda bağışıklık sistemine farmakolojik terapiyle bir destek vermek için önemlidir.

Anti-mikrobiyaller, bulaşıcı etkenlere karşı çok büyük öneme sahiptir. Bakteriler zararlıysa, acilen antibiyotik gerekir ve hastanın bağışıklık sistemi hala en uygun durumdayken daha fazla enfeksiyonu önlemek için uzun süre antibiyotik tedavisi gerekir.

Bağışıklık sistemi baskılanmış bir bireyin bağışıklığını arttırmaya çalışırken kullanılabilecek çeşitli tedaviler vardır. Bir kez böyle bir terapi, intravenöz (damar içinden ) veya subkütan (deri altından) olarak gerektiğinde uygulanabilen immünoglobulinlerin kullanılmasıdır.

İmmün artırıcı tedavilerin diğer örnekleri arasında, hem patojenlere hem de hastalıklı durumlara karşı mücadelede immün hücrelerin uyarılmasında rol oynayan interferonların ve büyüme faktörlerinin kullanılması yer alır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir