Hidrojenin Temel Özellikleri (Madde Madde)

Hidrojenin temel özellikleri kısaca

Hidrojen en hafif elementtir. Hidrojen gazı o kadar hafif ve yaygındır ki birleşmemiş hidrojen atmosferden çıkabilir.

Hidrojen gazı, elektronlarının ve çekirdeklerinin iki moleküler formunun bir karışımıdır.

Oda sıcaklığında normal hidrojen% 25 para-hidrojen ve% 75 orto-hidrojenden oluşur.

Orto formu saf halde hazırlanamaz. İki hidrojen hidrojeni de enerji bakımından farklıdır, bu nedenle fiziksel özellikleri de farklıdır.

Hidrojen gazı son derece yanıcıdır.

Hidrojen bileşiklerden negatif yük (H-) veya pozitif yük (H +) alabilir. Hidrojen bileşikleri hidrürler olarak adlandırılır.

İyonize döteryum karakteristik bir kırmızımsı veya pembe parıltı gösterir.

Hidrojen en bol elementtir. Atomların yaklaşık% 90’ı ve evrenin element kütlesinin% 75’i hidrojendir.

Hidrojen elementin atom sayıları açısından insan vücudundaki en bol element olmasına rağmen, oksijen ve karbondan sonra kütlece bol miktarda 3. olur, çünkü hidrojen çok hafiftir.

Üç doğal hidrojen izotopu vardır: protium, döteryum ve trityum. Hidrojenin en yaygın izotopu 1 proton, 0 nötron ve 1 elektrona sahip protiumdur. Bu, hidrojeni, herhangi bir nötron olmadan atomlara sahip olabilen tek element haline getirir. Döteryum, 1 proton, 1 nötron ve 1 elektrona sahiptir. Bu izotop protiumdan daha ağır olmasına rağmen döteryum radyoaktif değildir. Bununla birlikte, trityum radyasyon yayar. Trityum, 1 proton, 2 nötron ve 1 elektron içeren izotoptur.

Hidrojen gazı son derece yanıcıdır. Uzay mekiği ana motoru tarafından yakıt olarak kullanılır ve Hindenburg hava gemisinin ünlü patlamasıyla ilişkilendirilir. Birçok kişi oksijeni yanıcı olarak değerlendirirken, aslında yanmaz. Bununla birlikte, bu bir oksitleyicidir, bu nedenle hidrojen havada veya oksijenden öylesine patlayıcıdır.

Hidrojen bileşiklerine genel olarak hidrürler adı verilir.

Hidrojen, metalleri asit ile reaksiyona sokarak (örneğin çinko hidroklorik asit ile) üretilebilir.

Oda sıcaklığında ve basınçta hidrojenin fiziksel şekli renksiz ve kokusuz bir gazdır. Gaz ve sıvı nonmetallerdir, ancak hidrojen bir katıya sıkıştırıldığında element bir alkali metaldir. Katı metalik kristalin hidrojen, herhangi bir kristal halinde katı maddenin en düşük yoğunluğuna sahiptir.

Hidrojende birçok kullanım alanı vardır, ancak çoğu hidrojen fosil yakıtların işlenmesi ve amonyak üretiminde kullanılmaktadır. Fosil yakıtlı motorlarda olduğu gibi, yanma yoluyla enerji üreten alternatif bir yakıt olarak önem kazanmaktadır. Hidrojen, su ve elektrik üretmek için hidrojen ve oksijene tepki veren yakıt hücrelerinde de kullanılır.

Bileşiklerde, hidrojen negatif yük (H-) veya pozitif yük (H +) alabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir