Heterojen Nedir Tanımı ve Heterojen Örnekleri

Bilimde Heterojen Anlamlar

Heterojen Tanım (Bilim)

Heterojen sözcük, farklı bileşenlerden veya benzemez bileşenlerden oluşan bir sıfattır.

Kimyada, kelime çoğunlukla heterojen bir karışıma uygulanır. Bu, muntazam olmayan bir bileşime sahip olan biridir. Kum ve su karışımı heterojendir. Beton heterojendir. Aksine, homojen bir karışım, muntazam bir bileşime sahiptir. Bir örnek su içinde çözünmüş şeker karışımıdır. Bir karışımın heterojen veya homojen olup olmadığı büyük ölçüde ölçeğe veya numune boyutuna bağlıdır. Örneğin, bir kum kabına bakarsanız, eşit dağılmış parçacıklara sahip olabilir (homojen olabilir). Bir mikroskop altında kumu gördüyseniz, farklı malzemelerin (heterojen) düzensiz dağılmış kümeleri bulabilirsiniz.

Heterojen örnekleri

Malzeme biliminde, örnekler tamamen aynı metal, element veya alaşımdan oluşabilir, ancak heterojen fazlar veya kristal yapı gösterir. Örneğin, bir parça demir, bileşimde homojen iken, martensit ve diğer ferrit bölgelerine sahip olabilir. Fosfor elementinin bir örneği hem beyaz hem de kırmızı fosfor içerebilir.

Daha geniş anlamda, herhangi bir benzer olmayan nesne grubu heterojen olarak tanımlanabilir. Bir grup insan, yaş, kilo, boy vb. bakımından heterojen olabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir