Gerçek Mescidi Aksa Hangisi? Kısaca Gerçek Mescidi Aksa Tarihi ve Fotoğrafı

Yıllardan beridir ister televizyonlarda olsun ister İnternet’in ve cep telefonları ile bilgisayar ve diğer görsel olarak bizlere hitap eden her türlü teknolojik aletin gelişmesine rağmen hep Mescidi Aksa’yı yanlış biliyorduk. Filistin ve Mescidi Aksa haberleri ile karşılaştığımızda hep altın kubbeli mescid karşımıza çıkıyordu. Alttaki fotoğrafta olduğu gibi.

Ancak bilinen hiçte bizim sandığımız gibi değil. Çünkü yukarıda gördüğünüz fotoğraf Mescidi Aksa değil Kubbet-üs Sahra‘nın fotoğrafıdır. Aslında şimdi bile sokağa çıkıp bir araştırma yapsak yine hangisinin Mescidi Aksa olduğunu bilmeyecek kadar çok insan çıkacaktır. Tabi ki bunda yıllardan beridir bilinç altımıza yerleştirilmesinin büyük bir etkisi var. Tabi bu durumu düzeltmek yine bilinçlendirme yapılması gerekmektedir.

Gerçek Mescidi Aksa’nın kısaca tarihçesi ve fotoğrafı

Mescidi aksa müslümanların ilk kıblesidir. Bunun yanı sıra peygamberimiz Hz Muhammed (saa) miraca yükselmesi de yine buradan başlamıştır. Bunun ilgili ayet ise (Kulunu (Muhammed’i) bir gece Mescid-i Haram’dan (Mekke’den), kendisine bir kısım ayetlerimizi göstermek için, çevresini mübarek kıldığımız Mescid-i Aksa’ya (Kudüs’e) götüren Allah’ın şânı ne yücedir. Doğrusu O, işitir ve görür).

Mescidi Aksa sadece müslümanlar tarafından değil Yahudiler tarafından da kutsal kabul ediliyor. Kudüs’ün doğusunda yer alan “Eski Şehir” bölgesinde yer almaktadır. 144 dönüm üzerinde bulunan Kubbet-üs Sahra, Kıble Mescidi ve yaklaşık 200 civarında bulunan eserlere ev sahipliği yapmaktadır. Mescidi Aksa kaç tarihinde kim tarafından yapıldığı tam olarak bilinmemekle beraber Kabe’den 40 yıl sonra yapıldığı rivayet edilmektedir. Kimilerine göre melekler tarafından yapılmış kimileri tarafından ise Hz Adem as, oğulları Şit as, Nuh as ve İbrahim as olduğu söylenmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir