Galyum Elementi Nedir, Özellikleri, Simgesi, Atom Numarası, Keşfi

Galyum nedir, sembolü, simgesi, atom numarası

Galyum kimyasal elementi diğer bir metal olarak sınıflandırılır. Yumuşak, mavi-beyaz metal olan Galyum, gümüşsu, cam benzeri, yumuşak bir metaldir. Periyodik tablodaki metal olmayan metallere yakın durur ve metalik özellikleri çoğu diğer metaller kadar metalik değildir.

Simgesi Ga ve atom numarası da 31’dir.

Galyum elementinin keşfedilmesi

Galyum keşfinden önce varlığı ve temel özellikleri Rus kimyager Dmitri Mendeleev tarafından öngörülüyordu. O elemanın periyodik masada alüminyumun altına oturacağını öngördüğü varsayımsal öğe eka-alüminyum’u seçti.

Galyum, Fransız kimyager Paul E. Lecoq de Boisbaudran tarafından 1875 yılında Paris’te bir spektroskop ile keşfedilmiştir. Onun karakteristik spektrumu (iki mor çizgi) yeni bir unsur olarak tanımladı. Adın kökeni, Fransa’yı ifade eden Latince “Gallia” kelimesinden gelmektedir.

Galyum elementinin özellikleri

Galyum, herhangi bir metalin en uzun sıvı sıcaklık aralıklarından birine sahiptir ve yüksek sıcaklıklarda dahi buhar basıncı düşüktür. Eleman donma noktasının altında süper soğutma için güçlü bir eğilime sahiptir.

Katılaşma başlatmak için bazen tohumlama yapılması gereklidir. Saf galyum metali gümüşi bir görünüme sahiptir. Görünürde bir cam kırılmasına benzeyen bir konroide kırığa sahiptir.

Galyum katılaşmada% 3.1 oranında genişler, bu nedenle katılaşmayı bozabilen metal veya cam bir kapta saklanmamalıdır.

Gallium camı ve porseleni ıslatır ve cam üzerinde parlak bir ayna kaplaması oluşturur. Yüksek oranda saf galyum, mineral asitler tarafından yavaş yavaş saldırıya uğrar.

Galyum nispeten düşük toksisite ile ilişkilidir, ancak daha fazla sağlık verileri birikene kadar dikkatli kullanılmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir