Fosfor Nedir? Fosfor Özellikleri, Simgesi, Atom Numarası, Keşfi

Fosfor nedir, simgesi, sembolü, atom numarası, keşfi

Fosfor, elementer sembolü P olan periyodik tablodaki element 15’tir. Kimyasal olarak reaktif olduğu için, fosfor doğada hiçbir zaman özgür bulunmaz, ancak bileşiklerde ve vücudunuzda bu elementle karşılaşırsınız.

Fosfor, 1669’da Almanya’daki Hennig Brand tarafından keşfedilmiştir. Elemanın adı, “ışık tutkunu” anlamına gelen fosforlu Yunan kelimesinden gelir. Dünya tarihinin başında görülen fosfor bileşiklerinin salınması (henüz bugün değil) yaşamın kökeni için gerekli şartlara katkıda bulundu. Fosfor, Dünya’nın kabuğunda, milyonda yaklaşık 1050 parça konsantrasyonda bol miktarda bulunur.

Fosfor elementinin başlıca özellikleri

Bulunan fosfor formu, beyaz bir fosfor olup, havada oksijenle reaksiyona girerek yeşil-beyaz bir ışık meydana getirir.

Diğer ametaller gibi, saf fosfor da belirgin şekilde farklı biçimler varsayar. En az beş fosfor allotropu vardır. Beyaz fosfora ek olarak, kırmızı, mor ve siyah fosfor var. Sıradan koşullar altında, kırmızı ve beyaz fosfor en yaygın formlardır.

Fosforun özellikleri allotropa bağlı iken, ortak metalik olmayan özellikleri paylaşırlar. Fosfor, siyah fosfor hariç, zayıf bir ısı ve elektrik iletkeni. Oda sıcaklığında katıdır. Beyaz form (bazen sarı fosfor) balmumu andırır, kırmızı ve mor formlar kristalin olmayan katılardır, siyah allotrop da kurşun kalem kurşuni içindeki grafiti andırır.

Saf element, beyaz formun havada kendiliğinden tutuşması için reaktiftir. Fosforun tipik olarak +3 veya +5 oksidasyon durumu vardır.

Fosfor canlı organizmalar için gereklidir. Ortalama erişkinde 750 gram fosfor var. İnsan vücudunda DNA, kemiklerde ve kas kontraksiyonu ve sinir iletimi için kullanılan bir iyon bulunur.

Ancak saf fosfor ölümcül olabilir. Özellikle beyaz fosfor, olumsuz sağlık etkileri ile ilişkilidir. Kibritler beyaz fosfor kullanarak yapıldığında, fossy çene olarak bilinen bir hastalık, şekil değiştirme ve ölüme neden oldu. Beyaz fosforla temas kimyasal yanıklara neden olabilir. Kırmızı fosfor, daha güvenli bir alternatiftir ve toksik olmadığı düşünülmektedir.

Doğal fosfor, bir kararlı izotop, fosfor-31’den oluşur. Elemanın en az 23 izotopu bilinmektedir.

Fosforun birincil kullanımı gübre üretimidir. Bu eleman aynı zamanda parlama, emniyet uyumu, ışık yayan diyot ve çelik üretiminde de kullanılır. Bazı deterjanlarda fosfatlar kullanılır. Kırmızı fosfor aynı zamanda yasadışı metamfetamin üretiminde kullanılan kimyasal maddelerden biridir.

Fosforun idrar veya kemikten kesinlikle izole edilmesi mümkündür; bugün, element fosfat içeren minerallerden izole edilmektedir. Fosfor, kalsiyum fosfattan kayaçın bir fırında ısıtılarak tetrafosfor buharı elde edilmesiyle elde edilir. Buhar, tutuşmayı önlemek için su altında fosfor haline yoğunlaştırılır.

Fosfor Elementinin Kullanım Alanları, Hangi Alanlarda Kullanılır

Fosfor Elementinin Fiziksel ve Kimyasal Özellikleri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir