Etiyoloji (Neden Bilimi) Hakkında Geniş Bilgi

Etiyoloji (/ iːtiˈɒlədʒi /; alternatif olarak etiyoloji veya ætiyoloji) nedensellik veya köken araştırmasıdır. Kelime, Yunanca αοτιολο ,α, aitiología’dan, “bir sebep vererek” (αἰτία, aitía, “sebep”; ve -λογία, -logía) kelimesinden türemiştir.

Etiyoloji nedenlerin, kökenlerin, olayların, işlevlerin arkasındaki nedenlerin araştırılması ya da nedenlerin kendilerine atıfta bulunulmasıdır. Kelime, tıpta (hastalığın sebeplerini inceleyen tıp dalı olduğu yerlerde) ve felsefede, aynı zamanda nedenlere referansla fizik, psikoloji, hükümet, coğrafya, mekansal analiz, teoloji ve biyolojide kullanılır.

Tıpta Etiyoloji

Tıpta bir hastalığın veya durumun etiyolojisi, hastalığa neden olmak için bir araya gelen bir veya daha fazla faktörü belirlemeye yönelik sık yapılan çalışmaları ifade eder. Buna bağlı olarak, hastalık yaygın olduğunda, epidemiyolojik çalışmalar, yer, cinsiyet, kimyasal maddelere maruz kalma ve diğerleri gibi ilişkili faktörlerin populasyonu hastalık, durum veya hastalık geçirme ihtimalinin daha az veya az olmasını sağlayarak etiyolojisinin belirlenmesine yardımcı olur. Bazen etiyolojiyi belirlemek kesin olmayan bir süreçtir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir