Eline Su Dökemez Deyiminin Anlamı Öyküsü Hikayesi

Eline su dökemez deyiminin anlamı

Onun çırağı dahil olamaz. Güçte ve değerde onunla yarışa bile giremez. Sözü edilen kişi, değerce ondan çok geride. İki kişiyi karşılaştırırken, daha önemsiz, değersiz, yeteneksiz, geri gördüğümüz kişi için, ötekinin eline su bile dökemez gibi durumlar için kullanılmaktadır.

Eline su dökemez deyiminin hikayesi öyküsü kısaca

Eskiden, namaz abdesti alınırken, abdest alan kişi, bir usta ise, çırakları, kalfaları, Medrese hocası ise mollaları, öğretmen ise öğrencileri, eline ibrikle su dökerek abdest almasına yardımcı olurlardı.Böyle önemli bir kişinin eline, yolu yordamınca, ibrikten su dökmek için, o kişiye biraz yakın olmak, onun yanında iyi kötü bir yer almış bulunmak gerekirdi. Yoksa her önüne gelenin yapacağı iş değildi.İşte bu nedenle, iki değerli kişi ölçülürken, bilgisi, yeteneği, zekası daha az olan için, bu deyim kullanılır.

Başka bir şekilde;

Eskiden, medreselerde, abdest alan kimse, hoca ise, ona su dökme işine talebeler koşardı. İbriği kapan talebe, hocasının yahut mollasının eline su döker ve abdest almasına yardım ederdi. Ancak, her hocanın  eli­ne, her talebe su dökemezdi. Su dökmek için, öteki ta­lebelerden öne çıkmak, çalışkan olmak ve hocanın gö­züne girmiş olmak gerekirdi.Eskiden, namaz abdesti alınırken, abdest alan kişi, bir usta ise, çırakları, kalfaları, Medrese hocası ise mollaları, öğretmen ise öğrencileri, eline ibrikle su dökerek abdest almasına yardımcı olurlardı.Böyle önemli bir kişinin eline, yolu yordamınca, ibrikten su dökmek için, o kişiye biraz yakın olmak, onun yanında iyi kötü bir yer almış bulunmak gerekirdi. Yoksa her önüne gelenin yapacağı iş değildi.İşte bu nedenle, iki değerli kişi ölçülürken, bilgisi, yeteneği, zekası daha az olan için, bu deyim kullanılır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir