Eli Kulağında Deyiminin Anlamı Öyküsü Hikayesi

Eli Kulağında deyiminin anlamı

Neredeyse olacak, çok yakında olması beklenen şey.

Eli Kulağında deyiminin hikayesi öyküsü kısaca

İslamiyet’in ilk yıllarında ezan okunurken. Mekkeli müşrikler(inanmayanlar) alay ettikleri ve okuyanı şaşırttıkları için, ilk müezzin Bilal Habeşi, elleri ile kulaklarını tıkayarak okurdu. Birisi yanındakine, “Ezan okundu mu?” diye sorduğu zaman, eğer ezan çok yakın ise, diğeri şöyle cevap verir:”Hayır okunmadı ama, eli kulağında” Olması çok yakın işler için hemen, eli kulağında gibi sözlerin kullanılması buradan kalmıştır.

Başka bir şekilde;

İslamı seçenlerin sayısı artmaya başladığında müslümanların ezan ile namaza çağrılması kararlaştırılmış, bu görev için de Bilal-i Habeşi seçilmişti. Hz. Bilal’in bu göreve seçilmesindeki etkenlerden biri de elbette sesinin güzel olmasıydı.

Ne yazık ki Hz. Bilal, ezan okuyacağı sırada müşrikler hakaret ediyor, çocuklarını ses yapmaları ve alay etmeleri için Hz. Bilal’in yanına yolluyorlardı.

Müslümanlığın ilk müezzini Hz. Bilal ise bu sesleri duymamak için eliyle kulağını kapatıp, ezanı bu şekilde okuyordu. Hz. Bilal’in bu hareketi ondan sonra da müezzinler arasında uygulanmaya devam etti ve nerede ise olacak, olması çok yakında beklenen anlamına gelen “eli kulağında” deyimi ortaya çıkmış oldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir