Elektromanyetik Radyasyon Nedir?

Elektromanyetik radyasyon tanımı

Elektromanyetik radyasyon, radyasyon enerjisi olarak da bilinen, titreşen elektrik ve manyetik alanlardan oluşan, ışık hızında (300.000 km / s vakumda) yayılımdır. Elektromanyetik radyasyon, fotonlar olarak bilinen bir parçacık akışı olarak da düşünülebilir.

Klasik olarak, ışın enerjisi bir dalga hareketi şekli olarak kabul edilir. 19. yüzyılın ortalarında, James Clerk Maxwell titreşen bir elektrik yükünün değişen elektrik ve manyetik alanlarla çevrili olacağını gösterdi. Enerji, bu alanlardaki enine dalgalar şeklindeki titreşen yükden kaybolur; elektrik alanındaki dalgalar, manyetik alana dik açılar ve dalgaların gidiş yönündedir.

Yirminci yüzyılın başında Max Planck, radyasyonun belirli özelliklerinin, nicem olarak adlandırılan ayrı miktarlarda enerji naklettiğini düşünerek en iyi şekilde açıklanmasını önerdi. Albert Einstein daha sonra elektromanyetik kuantum için foton adı önerdi. Her fotonun enerjisi, ilgili radyasyonun frekansı ile orantılıdır.

Elektromanyetik radyasyonun farklı türleri, içerdiği fotonların enerjisine göre sınıflandırılır, bu enerjilerin aralığı elektromanyetik spektrum olarak bilinir. Genel olarak, katılan enerjiler ne kadar yüksekse, radyasyonun özellikleri daha iyi dalgalar yerine parçacıklar (fotonlar) cinsinden tanımlanır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir