Demir Elementi Nedir, Özellikleri, Simgesi, Atom Numarası, Keşfi

Demir nedir, simgesi, sembolü, atom numarası

Demir dövülebilir, sünek, gümüşi metaldir. Kimyasal bir element olup geçiş metali olarak sınıflandırılan, simgesi, sembolü Fe, atom numarası 26’dır.

Eski Mısır demir nesneleri M.Ö. 3500 yıllarına tarihlenmiştir. Bu cisimler ayrıca yaklaşık% 8 nikel içermekte olup, demirin aslında bir göktaşının parçası olabileceğini göstermektedir. “Demir Çağı”, M.Ö. 1500 civarında başladı. Küçük Asya Hititleri demir cevheri kokusu almaya ve demir aletleri imal etmeye başladı.

Demirin keşfedilmesi

Keşif Tarihi: Antik Çağ

Demir antik çağlardan beri bilinmektedir. Demir kolayca paslanır, eski zamanlardan gelen demir eserlerinin nesneleri gümüş veya altından daha nadir bulunur. Bu, demir tarihini daha az reaktif metallerden daha zor takip etmeyi zorlaştırmaktadır.

Meteorik demirden yapılan eserler MÖ 5000 yılına kadar (ve böylece yaklaşık 7000 yaşında) bulunmuştur – örneğin Mısır’daki mezarlarda demir boncuklar. Mezopotamya’da (Irak) insanların M.Ö. 5000 yıllarında demir eritme kanıtı var. Ergit demirden yapılan eserler MÖ 3000’lerde Mısır ve Mezopotamya’da bulunmuşlardır. O zamanlarda demir törensel bir metaldi; günlük yaşamda kullanılacak kadar pahalıydı. Asur yazıları bize demirin altından sekiz kat daha değerli olduğunu bildirdi.

Demir elementinin özellikleri

Demir en az 5000 yıl saf haliyle bilinen bir elementtir. “Demir” ismi, Anglo-Sakson sözcüğü “demir” ve İskandinav “metal iarn” kelimesinden gelir.

Demir için element sembolü demir, Latince “ferrum” kelimesinden gelen Fe’dir.

Demir en bol elementlerden biridir. Dünya kabuğunun yaklaşık% 5.6’sını ve dünyanın neredeyse tamamı oluşturmaktadır.

Demirin en büyük kullanımı çelik, demir alaşımı ve daha az karbon üretmektir. Anadolu’daki akaolojik kayıtlara göre, insan en az 4000 yıl çelik üretiyor.

Demir bir geçiş metalidir.

Demir her zaman manyetik değildir! Bir allotrop (veya form) veya demir ferromanyetik olsa da, b allotropuna dönüşürse, manyetizma kristal kafes değişmeden olsa bile kaybolur.

Hayvanlar ve bitkiler demir gerektirir. Bitkiler, klorofil, yani fotosentezde kullanılan pigmentte demir kullanıyorlar. İnsanlar vücuttaki dokulara oksijen taşınmasını sağlamak için hemoglobin moleküllerinde demir kullanır.

Demir önemli bir mineral olmasına rağmen, aşırı miktarda toksiktir. Kanda bulunan serbest demir, peroksitlerle reaksiyona girerek DNA’ya, proteine, lipitlere ve diğer hücresel bileşenlere zarar veren, hastalıklara ve bazen ölümüne yol açan serbest radikalleri oluşturur. Vücut ağırlığının kilogramı başına 20 miligram demir, toksiktir ve kilogram başına 60 miligram öldürücüdür.

Demir öncelikle +2 ve +3 oksidasyon durumlarına sahip bileşikler oluşturur.

Demir, yeterli kütleli yıldızlarda füzyon yoluyla oluşur. Güneş ve diğer birçok yıldız önemli miktarda demir içerir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir