Çinko Elementi Nedir, Özellikleri, Simgesi, Atom Numarası, Keşfi

Çinko nedir, simgesi, sembolü, atom numarası

Çinko mavimsi gümüş, sünek metal kimyasal elementi bir geçiş metali olarak sınıflandırılır. Çinko, mavi-gri bir metalik elementtir ve bazen helezon olarak adlandırılır. Çinko element sembolü Zn ve atom numarası 30’dur ve bu da bir geçiş metali ve periyodik tablonun 12. Gruptaki ilk elementtir.

Çinko elementinin keşfedilmesi

Antik çağlardan beri bilinmektedir. Onun keşfedici ve keşif tarihi bilinmiyor. Çinko cevheri antik zamanlardan beri pirinç (bakır ve çinko karışımı) ve diğer alaşımları yapmak için kullanılmıştır.

Çinko elementinin özellikleri

Çinko, mavimsi-gümüş rengi bir metal olup, nemli havada yanmakta ve bir karbon tabakası üretmektedir. Oda sıcaklığında biraz kırılgan, ancak 100 ° C’nin üzerinde incirlenebilir.

Çinko, hem asit hem de alkalilerle reaksiyona girer.

Oldukça iyi bir elektrik iletkeni olup havada parlak mavimsi-yeşil bir alev ile oksit beyaz bulutlar üretir.

Çinko insan sağlığı için vazgeçilmez bir mineraldir. Vücuttaki demirden sonra ikinci en bol metaldir. Mineral, immün fonksiyon, beyaz kan hücresi oluşumu, yumurta gübrelemesi, hücre bölünmesi ve bir dizi diğer enzimatik reaksiyon için önemlidir. Zengin zengin gıdalar yağsız et ve deniz ürünleri içerir. İstiridye çinko bakımından özellikle zengindir.

Çinko’nun birçok kullanımı var. Demir, alüminyum ve bakırdan sonra sanayide en yaygın kullanılan 4. metaldir. Her yıl üretilen 12 milyon ton metalin yaklaşık yarısı galvanizleme aşamasındadır. Pirinç ve bronz üretim, çinko kullanımının% 17’sini oluşturuyor. Çinko, oksit ve diğer bileşikler pillerde, güneş kremi, boyalar ve diğer üründe bulunur. Çinko tuzları alev içinde mavi yeşili yakar.

Galvanizleme metalleri korozyona karşı korumakla birlikte, çinko aslında havada kararmaz. Ürün, daha fazla bozunmayı engelleyen bir çinko karbonat tabakasıdır ve böylece altındaki metali korur.

Çinko, birkaç önemli alaşımı oluşturur. Bunların başında bakır ve çinko alaşımı olan pirinçtir.

Hemen hemen tüm mayınlı çinko (% 95) çinko sülfid cevheri kaynaklı. Çinko kolayca geri dönüşümlüdür ve yıllık olarak üretilen çinkonun yaklaşık% 30’u geri dönüştürülmüş metaldir.

Çinko, Dünya’nın kabuğunda 24. en bol elementtir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir