Bor Elementi Nerelerde Kullanılır, Borun Kullanım Alanları

Bor Kullanım Alanları

Bor, süper sert malzemeler, savunma sanayisi, mıknatıslar, nükleer reaktör koruması, yarı iletkenlerde, borosilikat cam yapmak için, seramik, jet ve roket yakıtı, böcek öldürücü, dezenfektanlar, temizleyiciler, kozmetik ürünler, fotoğrafçılık, kağıt sanayi ve diğer birçok üründe kullanılır.

Bor, çelik ve diğer alaşımlara ilave edilir. Mükemmel bir nötron absorbe edici olduğundan, nükleer reaktör kontrol çubuklarında kullanılır.

Element atom numarası 5 yeşil bir alevle yanar. Yeşil ateş üretmek için kullanılabilir ve havai fişeklerde ortak bir renklendirici olarak ilave edilir.

Bor nitrür elmas kadar sert değilse de, yüksek termal ve kimyasal dirence sahip olduğu için yüksek sıcaklık ekipmanlarında kullanılması tercih edilir.

Bor bileşikleri artrit tedavisinde değerlendirilmektedir. Bor bileşikleri borosilikat cam üretmek için kullanılır.

Bor nitrürü son derece serttir, bir elektrik izolatörü gibi davranır, ancak ısı iletir ve grafit benzeri yağlama özelliklerine sahiptir. Amorf bor, piroteknik cihazlarda yeşil bir renk verir.

Boraks ve borik asit gibi bor bileşiklerinin birçok kullanım alanı vardır. Bor, nükleer reaktörlerin kontrolü, nötronların tespiti ve nükleer radyasyon için bir koruma olarak kullanılmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir