Berilyum Nedir? Berilyumun Atom Numarası, Simgesi, Özellikleri

Berilyum nedir? Nasıl bir elementtir?

Berilyum, periyodik masada atom numarası 4 olan elementtir. İlk alkalin toprak metali, periyodik tablonun ikinci sütununun veya grubunun tepesinde yer alır.

Berilyumun özellikleri

Atom numarası 4 olan element berilyumdur, bu da berilyumun her atomunun 4 protona sahip olduğu anlamına gelir. Kararlı bir atom 4 nötron ve 4 elektrona sahip olacaktı. Nötron sayısını değiştirmek, berilyum izotopunu değiştirirken, elektron sayısını değiştirmek berilyum iyonlarını oluşturabilir.

Simgesi Be’dir.

Bu element kromunu keşfeden Louis Nicolas Vauquelin tarafından keşfedildi. Vauquelin, 1797’de elementi zümrütlerle tanır.

Berilyum berily değerli taşlarda bulunan zümrüt, akuamarin ve morganit içeren bir elementtir.

Bir zaman element glusin olarak adlandırıldı ve elemanın tuzlarının tatlı tadını yansıtacak şekilde G1 element simgesine sahipti. Elemanın tatlı tadına rağmen toksiktir, bu nedenle yemek yememelisiniz! İnhalasyon berilyumu akciğer kanserine neden olabilir. Berilyum hastalığının tedavisi yoktur. İlginçtir, berilyuma maruz kalan herkes buna tepki göstermez. Yatkın bireylerin berilyum iyonlarına alerjik bir inflamatuar yanıt vermesine neden olan bir genetik risk faktörü vardır.

Berilyum kurşun-gri bir metaldir. Sert, sert ve manyetik değildir. Esneklik modülü, çelikten yaklaşık üçte bir daha yüksektir.

En hafif metallerden biridir. Hafif metallerin en yüksek erime noktalarından birine sahiptir. Olağanüstü termal iletkenliğe sahiptir. Berilyum hava oksidasyonuna direnir ve ayrıca konsantre nitrik aside direnir.

Berilyum, saf halde doğada bulunmaz, ancak diğer elementlerle kombinasyon halinde bulunur. Dünya kabuğunda, milyonda 2 ila 6 parça bollukta bulunan nispeten nadirdir. Az miktarda berilyum, tatlı su akıntılarında biraz daha yüksek seviyelerde olmak üzere, deniz suyu ve havada bulunur.

Berilyum, x-ışını tüplerinde kullanılır çünkü düşük atom ağırlığı, x-ışınlarının düşük bir emilimine sahip olduğu anlamına gelir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir