Baryum Elementi Nedir, Özellikleri, Simgesi, Atom Numarası, Keşfi

Baryum nedir, atom numarası, simgesi, sembolü

Baryum kimyasal elementi, bir alkali toprak metali olarak sınıflandırılır. Görünüşü yumuşak, hafif yumuşak metal, gümüş-beyaz metal bu elementin atom numarası 56 ve sembolü – simgesi de Ba.

Baryum elementi kim tarafından, kaç yılında ve nasıl keşfedildi?

1774 yılında Carl W. Scheele tarafından keşfedilmiştir.

1600’lü yılların başında Simya’ya ilgi duyan bir ayakkabı tutkunu olan Vincentius Casciorolus heyecanlıydı. İtalya’nın Bologna kentindeki dağlarda dikkate değer özelliklere sahip, ağır, gümüşi beyaz bir maden varmış. Belki de, filozofun taşı bile olabilir diye düşündü. Mineral ısıtıldığında ve yakıldığında, ürünü fosforlu kırmızı bir ışıma yaydı. Ancak, Casciorolus’u ve diğerlerini heyecanlandıran şey, yanmış malzeme güneş ışığına maruz bırakıldığında, daha sonra bir saat kadar karanlıkta parlamasıydı.

Ne yazık ki, aynı zamanda, hiç kimse Bologna taşındaki yeni elementi keşfetme fırsatı bulamadı. Elbette, o sırada kimse keşfedilecek yeni unsurlardan şüphelenmiyordu! Baryum’un İsveçli bilim adamı Carl W. Scheele tarafından yeni bir element olarak tanınmasından yaklaşık 170 yıl geçti. Scheele, 1774 yılında magnezyum oksidin incelenmesiyle yeni bir toprak metali buldu: “Dünyanın her yerinden farklı olan bir dünya” diye yeni metal “terra fondosa” olarak adlandırdı. (Latince: ağır toprak).

Bologna taşıyla karşılaştırma yapıldı ve ikisinin de aynı maddeyi içerdiği bulundu. (Bu noktaya kadar, insanlar Bologna taşının bir kalsiyum bileşiği olduğunu düşünürdü. Baryum metali 1808’de İngiliz kimyager Sir Humphrey Davy tarafından Londra’da ilk kez izole edildi. Davy, balyum sülfatın elektroliz ile parçalanabileceğini söyleyen İsveçli kimyager Jacob Berzelius’un tavsiyesine uydu.

Baryum elementinin başlıca özellikleri

Baryumun erime noktası 725 ° C, kaynama noktası 1640 ° C, özgül ağırlığı 3.5 (20 ° C), değerlik 2’dir. Baryum yumuşak metalik bir elementtir.

Saf haliyle gümüşi beyazdır. Metal kolayca okside olur ve petrol veya diğer oksijensiz sıvılar altında depolanmalıdır. Baryum suda veya alkolde ayrışır. Işık maruz kaldıktan sonra impür baryum sulfid phosphorescent. Suda veya asitte çözünen tüm baryum bileşikleri zehirlidir.

Baryum sadece barit veya ağır spar (sülfat) ve witherite (karbonat) olmak üzere diğer elementlerle kombine halde bulunur. Element, klorürün elektrolizi edilmesiyle hazırlanır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir