Bakır Elementi Nedir, Özellikleri, Simgesi, Atom Numarası, Keşfi

Bakır nedir, simgesi, sembolü, atom numarası

Bakır kimyasal elementi bir geçiş metali olarak sınıflandırılır. Dövülebilir, sünek, kırmızımsı-kahverengi metaldir.

Bakır hem saf hem de kimyasal bileşiklerin bulunduğu evinizde bulunan güzel ve kullanışlı bir metalik elementtir. Bakır Latince kelime cuprum’dan gelen, element simgesi Cu olan periyodik tablodaki atom numarası 29 olan elementtir. Adı, “bakire madenleri” ile tanınan “Kıbrıs adasından” anlamına gelir.

Bakır elementinin keşfedilmesi

Antik çağlardan beri bilinmektedir. Onun keşfedici ve keşif tarihi bilinmiyor.

Bakır elementinin özellikleri

Bakır kırmızımsı renktedir ve parlak bir metalik parlaklık alır. Dövülebilir, sünek ve iyi bir elektrik ve ısı iletkenidir.

Bakır, tüm elementler arasında benzersiz bir renklendiriciye sahiptir. Kırmızımsı metalik görünümü için anında tanınabilir. Periyodik masadaki diğer gümüşsüz metaller sarı renkte olan altıntır. Bakırın altına eklenmesi, kırmızı altın veya gül altınlarının nasıl yapıldığıdır.

Bakır, altın ve meteoritik demir ile birlikte adam tarafından işlenen ilk metal oldu. Bunun nedeni, bu metallerin doğal halde bulunan az sayıdadır, yani nispeten saf metal doğada bulunabilir. Bakır kullanımı 10,000 yıl öncesine dayanıyor. Iceman Otzi (M.Ö. 3300), neredeyse saf bakırdan oluşan bir başlığı olan bir baltayla bulundu. İcade yapının saçları, insanın bakır eritme işlemi sırasında elemente maruz kaldığını gösteren yüksek toksin arsenik seviyelerine sahipti.

Bakır, insan beslenmesi için vazgeçilmez bir elementtir. Mineral, kan hücresi oluşumu için kritik öneme sahiptir. Bakır birçok gıdada ve çoğu su kaynağında bulunur. Bakırdan yüksek besinler arasında yapraklı yeşil, tahıl, patates ve fasulye bulunur. Çok bakır almasına rağmen çok fazla almak mümkündür. Fazla bakır sarılık, anemi ve ishala neden olabilir (mavi olabilir!)

Bakır, diğer metallerle kolayca alaşımlar oluşturur. Bilinen en iyi alaşımlardan ikisi pirinç (bakır ve çinko) ve bronz (bakır ve kalay), ancak yüzlerce alaşım mevcut.

Bakır, geçiş metallerinin karakteristiği olan arzu edilen birçok özelliğe sahiptir. Yumuşak, yumuşak, sünek, mükemmel ısı ve elektrik iletkeni ve korozyona karşı dayanıklıdır. Bakır sonunda yeşil bir renk olan bakır oksit veya yuvarlak ızgarayı oluşturmak için okside olur. Bakır içeren, sık sık renk değişikliğine sahip ucuz takıların nedeni de budur.

Endüstriyel kullanım açısından, bakır demir ve alüminyumun arkasında 3. sıradadır. Bakır kablolama (kullanılan bakırın% 60’ı), sıhhi tesisat, elektronik, yapı inşaatları, tencere setleri, madeni paralar ve bir dizi başka üründe kullanılır. Yüzme havuzlarında saç dökülmesinin nedeni, klor yerine suda bakır olmasıdır.

Bakırın iki yaygın oksidasyon durumu vardır, bunların her biri kendi özellik kümesine sahiptir. Onları ayırmanın bir yolu, iyon bir alevle ısıtıldığında emisyon spektrumunun rengiyle ilgilidir. Bakır (I) alevi maviye, bakır (II) ise yeşil bir alev üretir.

Bakır% 100 geri dönüştürülebilir metaldir. Dünya kabuğunda, milyonda 50 parça konsantrasyonda bulunan bol miktarda bir metaldir.

Bakır kolayca iki elementten oluşan kimyasal bileşikler olan basit ikili bileşikler oluşturur. Bu gibi bileşiklerin örnekleri arasında bakır oksit, bakır sülfür ve bakır klorür bulunur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir