Azot (Nitrojen) Nedir? Azotun Özellikleri, Simgesi, Sembolü, Atom Numarası

Oksijeni soluyorsunuz, ancak hava çoğunlukla azottur. Yaşamak ve yediğiniz gıdalarda karşılaştığınız nitrojene ihtiyacınız var ve birçok yaygın kimyasal madde. İşte bu öğe hakkında bazı hızlı bilgiler. Azot bilgileri sayfasında azot hakkında ayrıntılı bilgi bulabilirsiniz.

Azot (Nitrojen) Nedir?

Azot atom numarası 7, yani her azot atomunun 7 protona sahip olduğu anlamına gelir. Element sembolü N’dir. Azot, oda sıcaklığında ve basınçta kokusuz, tatsız ve renksiz bir gazdır. Atom ağırlığı 14.0067.

Fransız kimyager Antoine Laurent Lavoisier azot azoteu “hayatsız” anlamına getirdi. Adı “yerli soda” ve “oluşum” anlamına gelen genler anlamına gelen “nitron nitron” kelimesinden türetilen azot olmuştur. Adı “yerli soda” ve “oluşum” anlamına gelen genler anlamına gelen “nitron” kelimesinden türetilen azot olmuştur. Element keşfi için verilen kredi genellikle Daniel Rutherford’a verildi. Daniel Rutherford, 1772’de havadan ayrılabileceğini buldu.

Kelime Kökeni: Latince: nitrum, Yunanca: nitron ve genler; yerli soda, şekillendirme. Azot, bazen ‘yanmış’ veya ‘dephlogisticated’ hava olarak adlandırılır. Fransız kimyager Antoine Laurent Lavoisier, azot azotu olarak isimlendirdi.

Azot (Nitrojen) özellikleri

Azot gazı (N2), Dünya havasının hacminin% 78,1’ini oluşturur. Bu, dünyadaki en yaygın karmasız (saf) elementtir.

Güneş Sistemi ve Samanyolu’nun (hidrojen, helyum ve oksijenden çok daha düşük miktarlarda mevcut olduğu için) 5. veya 7. en bol element olduğu tahmin edilmektedir, bu nedenle zor bir rakam elde etmek zordur).

Gaz dünyada yaygın olsa da, diğer gezegenlerde o kadar bol değildir. Örneğin azot gazı Mars atmosferinde yaklaşık yüzde 2.6 düzeyinde bulunur.

Azot, ametal değildir. Bu gruptaki diğer elementler gibi, ısı ve elektrik açısından zayıf bir iletkendir ve katı haldeki metalik parlaklığa sahip değildir.

Azot gazı nispeten etkisizdir, ancak toprak bakteri azotu ‘bitki ve hayvanların amino asitleri ve proteinleri üretmek için kullanabilecekleri şekilde sabitleyebilir’.

Azot oksijen içermeyen hava hemen hemen hepsi azot olduğu için, bazen ‘yanmış’ hava olarak adlandırılır. Havadaki diğer gazlar çok daha düşük konsantrasyonlarda bulunur.

Azot bileşikleri gıdalarda, gübrelerde, zehirlerde ve patlayıcılarda bulunur. Vücudunuz ağırlıkça% 3 azottur. Bütün canlı organizmalar bu elementi içerir.

Azot, aurora’nın turuncu-kırmızı, mavi-yeşil, mavi-menekşe ve koyu mor renklerinden sorumludur.

Azot gazı hazırlamanın bir yolu, sıvılaştırma ve atmosferden fraksiyonel damıtma yöntemidir. Sıvı azot, 77 K’de (-196 ° C, -321 ° F) kaynar. Azot, 63 K’de (-210.01 ° C) donar.

Azot 3 veya 5 değerindedir. Kovalent bağlar oluşturmak için diğer ametallerle kolayca reaksiyona giren negatif yüklü iyonları (anyonlar) oluşturmaktadır.

Satürn’ün en büyük ayı Titan, güneş sisteminde yoğun bir atmosfere sahip tek ay. Atmosfer,% 98’den fazla azottan oluşur.

Azot, azot oksit, nitrogliserin, nitrik asit ve amonyak gibi birçok önemli bileşiğin bir parçasıdır. Üçlü bağ azotu diğer azot atomlarıyla birlikte oluştuğunda son derece kuvvetlidir ve kırıldığında önemli miktarda enerji açığa çıkmaktadır; bu nedenle patlayıcılarda ve ayrıca Kevlar ve siyanoakrilat tutkalı gibi “güçlü” malzemelerden (“süper yapıştırıcı”) çok değerlidir.

Sıklıkla “viraj” olarak bilinen dekompresyon hastalığı, azalan basınçla kan dolaşımında ve organlarda azot gaz kabarcıkları oluştuğunda ortaya çıkar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir