Alüminyum Nedir, Özellikleri, Simgesi, Atom Numarası

Alüminyum nedir, simgesi, atom numarası

Alüminyum, gümüşi beyaz bir metal, periyodik tablodaki atom numarası 13 olan elementtir. Simgesi Al’dir. Bu arada, alüminyum adı Latince alüminyum olarak adlandırılan alüminyum sülfatlardan almıştır. Alüminyum hakkında şaşırtıcı bir gerçek, dünyanın en yaygın metali olması ve Dünya’nın ana kütlesinin% 8’inden fazlasını oluşturması. Ayrıca gezegenimizde oksijen ve silikondan sonra üçüncü en yaygın kimyasal element.

Doğada bulunan alüminyum en yaygın şekli alüminyum sülfattır. Bunlar iki sülfürik asidi birleştiren minerallerdir: biri alkali metal (lityum, sodyum, potasyum rubidyum ya da sezyum) ve diğeri periyodik tablonun üçüncü grubundan, özellikle alüminyumdan bir metal esaslı.

Alüminyum özellikleri

Aynı zamanda, diğer elementlerle kolayca bağlandığı için doğada saf alüminyum oluşmaz.

Dünyadaki en hafif metallerden biridir: demirden neredeyse üç kat daha hafiftir fakat aynı zamanda çok güçlü, son derece esnek ve korozyona karşı dayanıklıdır çünkü yüzeyi daima çok ince fakat yine de çok güçlü bir oksit tabakası tabakası ile kaplıdır.

Alüminyum hem sıcak olduğunda hem de soğuk olduğunda basınç ile kolayca işlenebilir.

Bükülebilir, çekilebilir ve damgalanmış olabilir. Alüminyum ateşe maruz kalmaz, özel boya gerekmez ve plastiklerden zehirli değildir.Manyetize olmaz, mükemmel bir elektrik iletkeni ve hemen hemen tüm diğer metallerle alaşımlar oluşturur.

Aynı zamanda çok esnektir, bu nedenle sadece 4 mikron kalınlığında ince yapraklı teller yapılabilir.

Alüminyumdan yapılabilecek ekstra ince folyo, bir insan tüyünden üç kat daha incedir. Buna ek olarak, alüminyum diğer metaller ve malzemelerden daha maliyetlidir.

Alüminyum, kolayca diğer kimyasal elementlerle bileşikler oluşturduğundan çok çeşitli alüminyum alaşımları geliştirilmiştir.

Katkı maddelerinin çok az miktarı bile metalin özelliklerini büyük ölçüde değiştirebilir, böylece yeni alanlarda kullanılmasına olanak tanır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir