Ağırlığın Tanımı – Ağırlık Nedir (Kısaca)

Ağırlık Tanımı:

Ağırlık, yerçekiminin ivmesi nedeniyle bir nesneye uygulanan kuvvetin adıdır. Ağırlık, yerçekimine bağlı ivmenin kütlesel zamanlarına eşittir (Dünyadaki 9.8 m/sec2).

Ağırlık (sembolize w), bir ivme alanı, özellikle de Dünya yüzeyinin yerçekimi alanı tarafından bir parçacık veya nesne üzerinde uygulanan kuvveti temsil eden bir miktardır.

xUluslararası Birimler Sisteminde (SI), ağırlık, yerçekimi alanındaki bir kütle üzerine uygulanan Newton cinsinden kuvvet cinsinden ifade edilebilir. Ağırlık, kütle ile aynı şey değildir. Kütle, bir parçacık veya nesne içindeki madde miktarının basit bir temsilidir ve hız, ivme veya uygulanan kuvvet gibi dış faktörlerden bağımsızdır (göreceli etkiler ihmal edilecek kadar küçük olduğu sürece). Ağırlık sadece belirli bir kütleye sahip bir nesne bir hızlanma alanına yerleştirildiğinde anlam kazanır. Dünya yüzeyinde, bir kilogram kitle örneğin yaklaşık 2,2 kilo ağırlığındadır. Ancak Mars’ta aynı kilo kütlesi sadece yaklaşık 0.8 kilo ağırlığında olacaktı ve Jüpiter’in ağırlığı yaklaşık 5,5 kilo olacaktı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir